Okan Bayülgen: Selçuk Abi'nin sesini birincil duyduğumda...

İkisi de sanata ve tiyatroya ömrünü adamış oyuncular. Biri ne kadar ciddi, sakin diğeri ne değin delidolu, demagog görünse de röportaja başladığımızda mükemmel anlaştıklarını ve bir böylece düzenli olduklarını anlıyorum. Birbirlerinin ne diyeceğini bakışarak anlıyor, iki taraflı laflarını tamamlıyorlar. Sabahleyin kahvelerini doldurup başlıyorlar anlatmaya… 1.5 saati bulan sohbetimiz her tarafında kahkahalar bir an bile yetkisiz olmuyor.

Okan Bayülgen: Selçuk Abinin sesini ilk duyduğumda...

Biriniz muzip biriniz daha ağırbaşlısınız. ‘Amadeus’ için bir araya geldikten sonra nasıl bir ikili oldunuz?

class=’cf’>

Okan Bayülgen: Selçuk Abi’nin sesini ilk duyduğumda ses tellerine oturmak istedim (gülüyor).

Selçuk Yöntem: Bana da “Amadeus’u Okan oynayacak” dedikleri süre “Şahane” dedim. Okan’ın zarafetine, büyüklerine olan sevgisine, insanlara yaklaşımına hayranım. Dışarıdan fazla sert görünen lakin yufka yürekli, pırıl pırıl biri.

Okan Bayülgen: Bir Selçuk Yöntem efsanesi laf konusu. Böyle bir efsaneyle bir araya geliyorsun, o da seni kabul ediyor. Konservatuvardan gelen artist-çırak ilişkisi, ustaya saygı ve ustadan bitip tükenmeden öğrenme altyapımız var. Ben acilen bu öğrenmeyi yaşıyorum.

Okan Bey sesinizden bahsetti. İkiniz de işleriniz değin seslerinizle de tanınıyorsunuz. Ses tonlarınız birini tavlarken işe yaradı mı?

Okan Bayülgen: Ben kullanmadım da Selçuk Abi’den çok belli değilim (gülüyor).

Selçuk Usul: Sesinin iyi olduğunu düşünmeye başlayarak bir sistem yaratırsan doğal olmuyor. Ama doğallığın içinde sesinin tınısı insanları etkiliyorsa muhakkak bundan bir ekmek yeniyor. Bayan tavlayacağımız zamanlar sesimizin bu değin farkında olan değildik. Karşımızdakiler belki anlıyorlardı fakat… Kendi adıma bu işin ekmeğini yemedim mi? Yedim. Mesela bir arıza mı oluyor, servise telefon açıyorum, hemen “Aa Selçuk Bey” diyorlar.

Kız çocuğun varsa eğitimin bitmiyor

class=’cf’>

Konu ilişkilere gelmişken… Okan Bayülgen son konuşmamızda “Kadınlar bunca yıl daha sonra bana salak olduğumu öğrettiler” demişti. Katılıyor musunuz?

Selçuk Yöntem: Bu açıklamanın alt metni neydi?

Okan Bayülgen: Erkekler yaradılışları itibariyle hanımlarla bir rekabet, paylaşma, çarpışma ve gereklilik hali içinde. Kendi adıma duvardan duvara çarpılarak ve her seferinde biraz daha salak olduğumu anlayarak hayatıma devam ediyorum. Bir erkeğin eşine, sevgilisine, sevdiği kıza karşı böbürlenmeleri, dayılanmaları, ‘Ben güçlüyüm, sen güçsüzsün’leriyle nasıl rimel bir çocuk haline geldiğini görüyorum. bununla beraber bir erkek olarak kadınlara ne kadar ihtiyacım olduğunu ve onlarla iyi geçinmem gerektiğini de anlıyorum. Hele de bir erkeğin eğer bir kız çocuğu varsa o erkeğin eğitimi bitmiyor.

Bu dünyanın koronavirüsü insan

Selçuk Bey bu hayatta kadınlardan neler öğrendiniz?

Selçuk Usul: İki farklı nesil ve insan malzemesi. Düşünce sistemi ve mantığımız aynı görülse bile gerçekten çok farklı… Ve bu farkla bizim başarılı olmamız fazla zor.

Neden?

Selçuk Yöntem: Çünkü saygı duyulası zekâları var. Bu asla erkekte olmayan bir nokta. Onlar bunu değerlendirmeyi çok iyi biliyor.

Mesleğiniz gereği sürekli gözlem yapıyorsunuz. Dünyanın, toplumun bugününü, pandemi sonrası hayatı nasıl yorumluyorsunuz?

Selçuk Yöntem: Bu dünyanın koronavirüsü insan. Doğanın, ağaçların, toprağın, taşın koronavirüsüyüz. Ve bu virüs dünyayı yüzyıllardır mahvediyor. Dünya direniyor, direniyor ve sonunda ilk korkunç reaksiyonunu gösterdi. Eğer ademoğlu bunu birkaç yıl sonradan unutursa ve doğayla boğuşmaya devam ederse sonuçlarını çok daha kötü şekilde görecek.

Okan Bayülgen: Büyük salgınlar ya da savaşlar büyük felaketler… Bu durumlarda toplumlar rehabilitasyona gereksinim duyuyor. Peki bunu kim yapacak? Doktorlar milyonlarca hasta mı görecek? Hayır. Plastik sanatlardan ziyafet sanatlarına ama sanatçılar toplumu rehabilite edebilir. Sanatçıların görevi budur.

class=’cf’>

Okan Bayülgen: Selçuk Abinin sesini ilk duyduğumda...

Televizyon serilerinde adaleli erkek, silikonlaşmış kadınlar uygulamak dürüst yok

Son dönem kadın oyunculara maddi görünüşleri üzerinden yapılan psikolojik zorlama konuşuluyor…

Okan Bayülgen: Herhangi bir oyuncuya zorlama yapılması veya çirkin davranılması meselesini aşan bir konu var: Genç kızlarımız diploma hediyesi veya karne hediyesi olarak estetik cerrahlara götürülüyor. Daha fenası bunu yaptıran aileler… Allah aşkına, her 10 yılda bir modayla değişen abuk subuk yargılara tarafından çocuklarımızın vücutlarını değiştirmeyelim. Bu ülkenin ırksal özellikleri var. Bu özellikler kadınlarımıza ve erkeklerimize yakışıyor. Örneğin ben ergenliğimden beri yakışıklılık iddiasında olabilecek biri hiç olmadım. “Niçin burnum böyle, kulağım şöyle” diye düşünmedim. Burnumu, kulaklarımı yaptırsam, bacaklarımı kırıp boyumu uzatsam kariyerimi mahvederim.

Selçuk Yöntem: Ya Al Pacino hoş mi? Lakin adam jön. Biz biçime fazla bedel veriyoruz, her şey onun üzerine kurulu. Sanatta da biçimden yola çıkıyoruz. Oysa görsellik alaka çekebilir lakin sonra anlam taşımayabilir. Güzel insanlardan başrol oyuncusu yapıyorlar fakat yüzde 90’ı başarılı olmuyor, farkında olan değiller.

Son yıllarda dizilerde erkek oyuncuların birçok kaslı. Bu arz-istek meselesi mi?

Selçuk Usul: Sanmıyorum. Aralıksız sudan çık, giyin… Seyirciye bir pasta sunuyorsun, ne verirsen onu yemek yemek zorunda kalıyor.

Okan Bayülgen: Ben kaslı erkekleri ve silikonla müdahale edilmiş kadınları porno filmlerde tercih ederim. Dramatik işlerde, televizyon serilerinde kaslı erkek, silikonlanmış kadınlar doğru kategori yok.

Siz şovlarınıza konuk olarak alıyorsunuz ama…

Okan Bayülgen: Benim programlarımda adeleleriyle gündeminde olan insanlarla nasıl kafa bulduğumu biliyorsun. Mizah aracılığıyla gerçekleri böyle ortaya çıkarıp gösterirsin. Benim yaptığım mizah objesini nereden bulacak? Natürel bu insanlardan. Her programıma altı profesör misafir alsam kimse izlemez, bir profesör, bir şişirilmiş adam, bir şişmiş kadın olunca en azından profesörün ne söylediği dinleniyor.

Kadına karşısında zarafetimizi neden kaybettik?

Kadına güç daima gündemde. İkiniz de kız babaları olarak o haberleri okuduğunuzda ne hissediyorsunuz?

Selçuk Usul: Saygılı bir gelenekten gelip kadına karşısında bu zarafetimizi neden kaybettiğimizi sorguluyorum.

Neden olabilir?

Selçuk Usul: Eğitime bağlıyorum.

Okan Bayülgen: Ben bir kız çocuğu babası olarak çok endişeliyim. Bu açıdan İstanbul Sözleşmesi -kadınlara yönelik pozitif değişiklikler dışarıya- hiçbir değişikliğe ve tartışmaya gerek duyulmayacak şekilde kabul edilmeli. Tüm erkeklerin ve kadınların bu konuda anlaşmaya varılmış olması gerektiğini düşünüyorum.

Herkesi Selçuk Abi taşıyor, ne dek ödül alsa hakkı…

Oyununuz pandemi arasından daha sonra bitmiş başlıyor, ne hissediyorsunuz, heyecanlı mısınız?

Okan Bayülgen: Uzun vakit sonradan perde açtığımız için ‘ezberim değil’ korkusu yaşıyorum. Pandemiden önce oyunu 14 kez sahneledik. Bütün ezber, tempo, sistem oturdu ve pandemi patladı. sırası gelmişken Selçuk Abi’nin En İyi Oyuncu ödülünü de tebrik ediyorum (Yeni Tiyatro Dergisi 8. Emek ve Başarı Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu). Lakin lütfen şunu kaydedin, cefa devam ediyor!

Ne zulmü?

Okan Bayülgen: Bu oyun Peter Shaffer göre 1979’da yazıldı. Sinemadan tiyatroya ne süre, nerede oynandıysa Antonio Salieri’yi canlandıran karakterler defalarca ödül aldı. Mozart’ı canlandıran oyuncularsa hiç alamadı. Yani bu zulüm yıllardır devam ediyor, lütfen bundan böyle bitsin…

Selçuk Usul: Ödüller hiçbir vakit bireysel değildir. Bu, hepimizin aldığı lakin temsilen bana verilmiş bir ödül.

Okan Bayülgen: Tabii ödülü alınca teşekkür konuşması yapmak kolay! Şaka bir yana, Selçuk Abi oyunu Salieri rolüyle açıyor, seyirciye o dünyayı kuruyor. Biz sahneye girip çıkıyoruz lakin o defalarca devam ediyor. Ben o rolü oynadığımı hayal bile edemem. O yükün altına girmem muhtemel değil. Oyun her tarafında herkesi o taşıyor. Ne dek ödül alsa hakkıdır. Orası bir okul… Selçuk Usul babadır.

‘Amadeus’ iki kişi arasındaki çatışma ve kıskançlıklar üzerine kurulu bir oyun. Günümüzde de sanatçılar arasında kıskançlıklar oluyor mu?

Selçuk Yöntem: Bir hoş, bir negatif kıskançlık var. Ben hoş kıskançlıktan yanayım. Bir performansı beğendiğimde o başarıyı ben de yapabilmeliyim diye kıskanma duygusuna kapılmalıyım. Değişik kıskançlık, açgözlülük, habislik insana hasar verir. Bu duyguyla mesleğine tutunmaya çalışanlar katiyen başarılı olamamışlardır veya başarıları geçicidir.

Okan Bayülgen: Selçuk Abinin sesini ilk duyduğumda...

‘Amadeus’ oyunu Engebeli PSM Turkcell Sahnesi’nde 19-21 Ekim, 18-19 Kasım ve 10-11 Aralık tarihlerinde Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment organizasyonuyla sahnelenecek.

Bu defa biz kafesteydik, kuşlar dışarda… Bu, insanları disipline etmeli

Pandemide evlere kapandığımız dönemde hayata dair neleri sorguladınız?

Okan Bayülgen: ’Mütevazı ol, insanlarla daha fazla işbirliği yap, ikna et, her şeyi daha ekonomik şekilde, şımarıklık yapmadan, iyi niyetle hallet.’

Selçuk Yöntem: İnsansız bir yaşamın olamayacağını… Dokunmanın, sarılmanın insan için ne kadar kayda değer olduğunu…. Doğanın fazla önemli olduğunun her zaman bilincindeydim. Ama bu sefer biz kafesteydik, kuşlar dışarda… Bu, insanları disipline etmesi gereken bir vaka. Yine De ne dek disipline ettiğini de şimdi görüyoruz…

Ölümle ilgili fikirlerinizde şansın dönmesi oldu mu?

Selçuk Yöntem: Felsefe ve inanç olarak ölümden korkmam. Ölümün yeniden doğuş olduğuna inanıyorum. Doğuyor, büyüyor, yaşıyor ve ölüyorsun. Bu, korkunç bir sirkülasyonu olan kâinatsal bir kurgu. Yaşam bu değin esprisiz yok. Dünyaya gelmeyi bir imtihan olarak değerlendiriyorum ve bu sınavı da geçmeye çalışanlardan biri olduğumu hissediyorum.

Bu dönemde bol bol “İçime döndüm, kendimle baş başa kaldım, hayatımı gözden geçirdim” açıklamaları yapıldı. Siz de içinize döndünüz mü?

Okan Bayülgen: 21 yaşında yoga yapıyor, diyor fakat “İçime bakıyorum”, ne var senin içinde? Yaşın daha 21. Öğlen yemek yemek yemişsin, içinde boktan başka bir şey değil ancak! Kendine dönmek, kendini anlamakla entelektüel WhatsApp grupları da başa baş gidiyor. Mesela gruplarda diyorlar oysa “Falanca dijital kütüphane arşivini bedava olarak açtı”, benzeri yabancı dil biliyorsun! ya da “Filanca müzikali ücretsiz gösteriyorlar” diyenler oluyor, sözde pandemi yokken bütün festivalleri dolaşıyordun da ondan beceriksiz kalmıştın. Abi fazla yalan dolan var! Biz Selin’le (Atasoy, sevgilisi) ‘Go’ tahtamızda oyunlar oynadık. Karşılıklı oturup bir yere bakmaktansa beraber yarışlar yapmak falan ilişkiye tatlı bir hava veriyor bence.

Bu tip oyunlar ilişkiyi ateşlendirir mi yani?

Okan Bayülgen: Ateşlendiriyor. Günümüzde çiftleri telefonları ellerinde, konuşmadan otururlarken görüyorum. Heterolar seksüel olarak çok eğitimsiz.

Ne anlamda?

Okan Bayülgen: Hasbelkader bir bilgileri var ve onu yapmaya devam ediyorlar. Bu bilgisizlik içinde de bir oyun arkadaşlıkları olmuyor. bundan başka sistem bunların beraber yaşamaları, çocuk yapmaları, çocuklarını okullara göndermeleri için kurulduğundan bir eve tıkılıyorlar fakat o evde ne yapacaklarını kimse onlara anlatmıyor.

Okan Bayülgen: Selçuk Abinin sesini ilk duyduğumda...

Bir birey 60 liraya keza oyun izleyecek, hem bir içecek alacak ayrıca de Sahrap Soysal’ın mezelerini yiyecek

Okan Bey sizin misafir etme mekânlarınız var. Oralarda ‘yeni bayağı’e dair hazırlıklarınız var mı? Neler planlıyorsunuz?

Okan Bayülgen: İnsanların son dönemde çoğalan entelektüel taleplerinin pandemi yüzünden azalacağını öngörüyorum. “Shakespeare’i ya da Moliere’i çok özledim” diyerek seyirci getiremezsiniz. Ben de eğlencenin dozunu arttırmak istedim. ‘Dada Salon Kabarett’de özel gösteriler olacak. Kabaremizin içeriğini şarkılı, türkülü oyunlar ve komedilerle her tarafta prova ettik. Kabarede yemeli, içmeli oyunlar yapıyoruz. Yakında en yenisi olan ‘Amerikano’ sahnelenecek. Fiyatları da değiştirdik. Bir kişi hem oyun izleyip, ayrıca meşrubat alıp keza Sahrap Soysal’ın mezeleriyle 60 liraya çıkacak.

Batmaz mısınız?

Batmam. Madem kabareyi açtığımdan beri seyirci beni utandırmadı, yalnız bırakmadı. Ben de seyircinin ekonomisinin artık bambaşka olacağını bildiğim için böyle yapacağım.

5f68a39c0f254435d8b90556.jpg5f68a39c0f254435d8b90558.jpg

By Admin

https://escortantalya.xyz bursa escort/ antalya escort/ antalya escort antalya escort