Kedilerin miyavlamasını çevirecek tatbik geliştirildi

Amazon’un Alexa mühendisi kedilerin miyavlamasını insan diline çeviren bir başvuru formu ilerletti. Daha ilk aşamalarda olduğu belirli ‘MeowTalk’ adlı uygulamada şimdilik yalnızca ‘kedilere ait 13 ifade’ var.

Kedilerin miyavlamasını çevirecek uygulama geliştirildi

İnsanların, kedilerin miyavlayarak sahiden ne demek istediklerini anlamasını amaçlayan bir başvuru formu geliştirildi. ‘MeowTalk’ adı bahşedilen başvuru sesleri kaydedip daha sonra ne kavrayış geldiğini belirlemeye çalışıyor.

Kedi sahipleri ayrıca çeviriyi etiketlemeye tezgâhtar olarak suni zekalı yazılımın öğrenebileceği bir bilgi tabanı da oluşturmuş oluyor.

BBC’nin haberine kadar; şimdilik “Besle beni”, “Kızgınım”, “Beni yalnız bırak” gibi sadece 13 sözden oluşan bir sözcük hazinesine sahip olan tatbik hala geliştirmenin ilk aşamalarında olduğu belirtildi.

Bu dilekçe ayrıca Google Play ayrıca de Apple App Store’da ücretsiz olarak mevcut.

Her kediye özgü

Çalışmalar, kedilerin insanların aksine herhangi bir dil paylaşmadığını gösteriyor. Her kedinin miyavlaması kendine özgü ve sahibine göre uyarlanmış durumda.

Bu yüzden genel özellikleri olan bir data tabanı yerine çeviriler profile ya da kediye göre değişebiliyor.

Sesleri kaydedip etiketlemekle birlikte suni akıl ve alet öğrenimi destekli yazılım her kedinin sesini daha iyi şekilde anlayabiliyor. Yani başvuru formu ne kadar çok kullanılırsa öyle doğru sonuç veriyor.

Nihai hedef zeki tasma

Tatbik geliştiricisi Akvelon’da grup teknik program yöneticisi olan Javier Sanchez, nihai amaçlarının zeki bir tasma tasarlamak olduğunu söyledi. O zaman da teknoloji kedi miyavlamasını hemencecik çevirip akıllı tasma aracılığıyla insan sesine dönüştürecek.

“Kendimce bilhassa şu lahza bu kayda değer olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu sosyal mesafe meselesi var ve ırk kendi evlerinde kedileriyle hapsolmuş durumdalar” diyen Sanchez “Bu da onlara kedileriyle iletişim kurmalarını veya en azından kedilerinin niyetini anlamalarını ve çok önemli bir bağlantı kurmalarını sağlayacak” diye ekledi.